Uitgeverij: Lebowski Publishers
Genre: Literaire non-fictie
Pagina’s: 272
Prijs: € 22,99
Waardering: ★★★★
Waar gaat het over?
Na het verpletterende – en megasuccesvolle – boek Judas, komt Astrid Holleeder nu met een verrassend intieme opvolger: Dagboek van een getuige.
Waar Judas het verhaal is over de beslissing om te getuigen tegen haar broer Willem Holleeder, gaat Dagboek van een getuige over de consequenties van die ingrijpende beslissing. Wat zijn de gevolgen geweest voor het leven van de familie Holleeder: voor moeder Stien, zus Sonja, de kinderen en hun partners, de kleinkinderen en vooral: voor Astrid zelf?
Dagboek van een getuige geeft een inkijk in het leven van iemand die noodgedwongen moet onderduiken en voor wie niets ‘normaal’ is. Van boodschappen doen tto een dagje naar het strand met de kinderen: niets is zonder risico. Of daar ooit verandering in komt, zal de toekomst leren.
Dagboek van een getuige is een onthullend boek over hoe justitie met ‘gewone’ getuigen omgaat, en is het ontroerende relaas van een vrouw die afscheid heeft moeten nemen van haar werkzaam leven, van een moeder die probeert het goede te doen voro haar kinderen en kleinkinderen, van een zuster en vriendin die haar omgeving altijd op sleeptouw neemt, én van een getuige in de zaak tegen haar broer: Astrid Holleeder.
Mijn mening
Na het lezen van Judas wilde ik gelijk door naar het volgende deel. Waar we in Judas vooral veel lezen over het verleden van Astrid Holleeder en hoe ze tot de beslissing komt om toch te getuigen tegen haar broer, gaat Dagboek van een getuige vooral over de periode erna en wat de gevolgen zijn van het getuigen tegen haar broer. Ze beschrijft hoe het haar leven compleet heeft veranderd en het wordt pijnlijk duidelijk welke gebreken justitie heeft en hoe weinig ze hebben kunnen doen om haar te beschermen. Ze geeft ons een glimp van haar leven waar ze altijd alert moet zijn en altijd over haar schouder zal moeten kijken, niet enkel uit angst of haar iets over komt, maar meer of haar dierbaren iets zal overkomen dankzij haar beslissing om te getuigen.
Waar Judas soms nog wat aandacht vraagt, omdat het in het verleden en het heden afspeelt, is Dagboek van een getuige veel gemakkelijker te volgen. Het boek is echt geschreven als een dagboek en leest daardoor snel en makkelijk weg. Ik vloog echt door het boek heen. Daarnaast is het Astrid goed gelukt om de frustratie en angst op papier over te brengen. De muur waar ze tegen aanloopt bij justitie, de angst op straat, de weinige hulp die ‘gewone’ getuigen krijgen en hoe ze steeds meer afstand neemt van haar dierbaren komen goed over. Judas ging dan ook voornamelijk over haar broer Willem Holleeder, dit boek gaat meer over Astrid.
Ben je na Judas ook benieuwd naar een persoonlijk inkijkje in het leven van Astrid Holleeder na het getuigen? Je kunt het boek via mijn persoonlijke link hieronder bekijken.